Основні жанри фотографії

Фотографія сьогодні — це не просто спосіб зберегти важливий життєвий момент. Завдяки величезній кількості техніки високого класу і спеціальним програмам, можливість зробити зйомку своїм хобі отримав кожен. Художня фотографія як вид мистецтва досить багатогранна. Навіть новачок зможе проявити фантазію в своє задоволення. При цьому кожен знайде для себе улюблений жанр.

Трохи історії

Сьогодні цифрова фотокамера є в кожному будинку. А адже ще сто років тому фотографія була справжньою розкішшю. Мало хто знає, що звичайний знімок — це зображення, мальоване світлом. Таке унікальне відкриття з’явилося завдяки кільком ученим. Перш ніж з’явилася фотографія в такому вигляді, в якому її знають багато, було зроблено чимало роботи. Історія фотографії цікава і захоплююча.

Спроби отримання знімків були зафіксовані ще в XVII столітті. Але назвати їх успішними не можна. Художня фотографія бере свій початок з 1839 року. Французькому вченому Луї Дагеру вперше вдалося отримати чітке зображення людини. При цьому час експозиції не перевищувала і хвилини. З тих пір фотографія удосконалювалася безліч разів. Сьогодні ми маємо можливість створювати справжні шедеври при мінімальних витратах часу.

Як створити унікальний знімок?

Взяти камеру і фотографувати все підряд без попередніх налаштувань може кожен. При цьому гарний знімок отримати, швидше за все, не вдасться. Тим, хто хоче стати справжнім фотографом, слід навчитися в першу чергу правильно підбирати вміст кадру. Повинен бути правильно підібраний світло, налаштований об’єктив. Ці правила однакові для будь-якої техніки, незалежно від того, доводиться знімати старим «Зенітом» або ж новітньої цифровою камерою.

Стати професійним фотографом з перших же днів неможливо. Доведеться зробити величезну кількість знімків, перш ніж з’явиться на світ справжній шедевр. В цьому плані цифрова техніка має чимало переваг. Невдалий кадр в будь-який момент можна видалити. Кожен фотограф-початківець повинен виділити для себе жанри мистецтва фотографії, яким він буде приділяти увагу в першу чергу. Щоб стати професіоналом, не можна розкидатися. Рідко можна зустріти фахівця, який добре розумівся у всіх галузях тієї чи іншої сфери діяльності.

Портрет

Портретна зйомка народилася вже тоді, коли люди навчилися робити перші знімки. Тут діячі мистецтва намагалися повторити образи живопису. Перші портрети коштували досить дорого. Їх могли дозволити собі лише аристократи. Вони фотографувалися як самостійно, так і з членами своєї сім’ї. Деякі старовинні знімки збереглися до наших днів і знаходяться зараз в музеях світу.

Портрет — це не тільки зображення особи. Якщо людина зображена на весь зріст — це також вважається портретної зйомкою. Будь-яка школа фотографії в першу чергу включає в свій курс саме цей жанр. Моделі можуть зніматися як на вулиці, так і в приміщенні. Важливо, щоб основний акцент падав саме на людину. Ніякі деталі не повинні відволікати увагу.

Окремо варто відзначити студійну зйомку. Цей вид портретної фотографії є відносно молодим. Раніше таким чином знімали зірок для модних журналів. Сьогодні ж фотосесією в студії може порадувати себе кожен. Художня фотографія при цьому полягає в правильному підборі фону і організації освітлення.

Натюрморт

Цей жанр фотографії також стався від живопису. Художники зображували на своїх картинах красиво розкладені фрукти і овочі. Доповнювалося зображення красивою тканиною і посудом. Як тільки з’явилася перша школа фотографії, натюрморт також почав користуватися популярністю. Від французького nature morte» дослівно означає «нежива природа». Професійні фотографи, як і художники, здатні глядачеві красиво передати зміст існування тих чи інших невоодушевленных предметів.

Тривалий час натюрморт ставився до невостребованному жанру. Техніка і мистецтво фотографії викладалися в школах лише в ознайомчих цілях. З розвитком інформаційних технологій натюрморт став дуже популярний. З його допомогою фотографи відточують свої професійні навички. Крім того, хіба можна згадати інтернет-магазин без фотографій товарів? Адже зображення того чи іншого виробу — це і є натюрморт.

Сьогодні натюрморт займає одне з перших місць серед усіх жанрів. Історія фотографії розповідає про те, що емоційна сила зображень предметів раніше не поступалася портретним знімкам. На даний момент ця тенденція загублена. Але без натюрморту існування онлайн-магазинів було б неможливим.

Краєвид

Класичний жанр, який передбачає зйомку природи, називається пейзажем. Цю галузь фотоіндустрії можна назвати найбільш емоційною. Саме з природи кожен початківець фотограф може черпати натхнення. А деякі знімки настільки дивовижні, що від них складно відірвати погляд.

Новачкові важко освоїти з перших же днів пейзаж. Фотографії ландшафту зможе зробити кожен. Але суть не в тому, щоб зафіксувати момент. Через зображення повинно передаватися стан душі фотографа. Ускладнюватися процес пошуку вдалого кадру може різними природними явищами. На відміну від студії, на вулиці роботі можуть заважати яскраве сонце, опади або сильний вітер. Іноді фотографу доводиться працювати тижнями, щоб отримати дійсно стоїть знімок.

Архітектура

Як і попередні жанри фотографії, архітектура зародилася практично відразу ж. Існує величезне схожість з пейзажем. Різниця лише в тому, що об’єктом виступають різні будівлі і споруди. Існують також і відмінні особливості. Величезна увага приділяється правильному вибору точки зйомки. Найбільш вигідно зняти будинок можна з височини. Наприклад, один будинок можна фотографувати з даху іншого.

Архітектура є одним з найбільш складних жанрів. Пошук потрібної позиції часто ускладнюється вуличним рухом і погодних умов. Крім того, через об’єктив фотокамери не завжди вдається передати деталі. Для зйомки архітектури потрібна дорога техніка.

Репортажна зйомка

Сьогодні цей жанр є досить поширеним. А користуватися популярністю репортажна зйомка почала лише у другій половині XX століття. Мало хто знає, що знімки різних заходів і свят — це і є репортаж.

Вважається, що фотограф просто знімає те або інша подія. Насправді репортаж — це можливість передати не тільки суть тих чи інших дій, але і ставлення до них. Якщо розглядати різні жанри фотографії, то репортаж найбільш точно передає характер фотографа, його емоційний стан і професіоналізм. Якщо проводиться зйомка протесту, приміром, в силах фотографа показати в позитивному світлі як одну, так і іншу сторону. Об’єктивний погляд на речі — одне з найважливіших рис характеру, якою повинен володіти справжній фоторепортер.

Побутові або жанрові фотографії

Передача з допомогою фотокамери повсякденному житті відноситься до жанрової зйомки. Досить часто зображення мають документальну основу. Жанрові фото по своїй суті дуже схожі з репортажними. Професіонал повинен передати життя такою, якою вона є. На знімку можуть бути зображені грають діти, прибирає подвір’я бабуся, що просить подаяння жебрак і т. д.

Відмінністю жанрового фото є можливість передачі емоційного стану не тільки фотографа, але і самих об’єктів зйомки. На знімку можна побачити радість, сльози, розчарування і злість. Це може бути як вулична фотографія, так і знімок всередині приміщення.

Інтер’єрна зйомка

Без цього жанру фотографії сьогодні не обійтися, хоча він є досить молодим. Вже готовий інтер’єр, створений професійним дизайнером, має свою емоційну навантаження. При цьому завданням фотографа є передати задум абсолютно без спотворень. Інтер’єрна фотографія тісно пов’язана з дизайном. Жоден професіонал не зміг би створити портфоліо своїх робіт без допомоги досвідченого фотографа.

Ракурс має величезне значення в портретній зйомці. Від правильно обраної точки залежить, як буде виглядати кімната на знімку. Крім того, один елемент дозволяє прикрасити весь простір. Тому найбільш вигідним деталей інтер’єру фотограф повинен приділяти особливу увагу.

Репродукція

Цей жанр фотографії не належить до художніх. Незважаючи на це, він має важливе значення. Існує величезна кількість сканерів з різними технічними характеристиками. Але фотограф зможе передати суть картини більш правильно. Крім того, багато старовинні зображення вимагають до себе особливого ставлення. До фарби не можна торкатися зайвий раз. Фотографія — це можливість акуратно перенести зображення на папір. А деякі знімки виконуються настільки якісно, що відрізнити фото від оригіналу буває досить складно.

Фотографія в стилі Ню

Оголене людське тіло є популярним об’єктом зйомок на сьогоднішній день. Насправді цей жанр зародився досить давно. Всім відомо, що художники любили зображувати своїх жінок без одягу. Як тільки з’явився перший художній фотопортрет, зародився стиль Ню. Цей жанр посідає одне з найважливіших місць протягом багатьох століть.

Найчастіше об’єктом фотозйомки виступають дівчата. Це може бути як вулична фотографія, так і студійна. Оголене тіло на знімках здатне викликати тільки позитивні емоції. Ніякої злості і відрази.

Стиль Ню досить часто переплітається з побутової фотозйомкою. Ці жанри фотографії прекрасно існують разом. Наприклад, може бути зображена оголена дівчина, яка займається своїми повсякденними справами або ж засмагає на пляжі.

Авангардизм

Як і будь-якій іншій сфері життєдіяльності, до фотозйомки можна знайти нестандартний підхід. Авангардизм — це особливий жанр фотографії. Він характеризується виходом за рамки загальноприйнятої естетики. Для досягнення своїх цілей фотограф може використовувати нестандартні засоби.

Авангард не має якихось певних рис, як інші жанри фотографії. Тому професіоналізм знімка часто відстежити досить складно. Фотографом може зображуватися «друга реальність», яка ніяк не пов’язана з цим світом. Об’єктом зйомки при цьому можуть бути люди, тварини, предмети побуту і рослини. А зображені вони будуть у незвичному для оточуючих вигляді.

Макрозйомка

У початківців фотографів цей жанр користується величезною популярністю. Він передбачає отримання зображення у певному масштабі. Багато вважають макрозйомку можливістю фотографувати на маленькій відстані від об’єкта. Але це не зовсім так. Якісний знімок дозволяють отримувати спеціальні об’єктиви. Техніка для передачі об’єктів у великому масштабі коштує досить дорого.

Макрозйомка дозволяє відобразити життя комах, дрібних тварин, а також мікроорганізмів. З допомогою дорогого об’єктива можна сфотографувати навіть комара або блоху.

Нестандартні жанри фотографії

Існують різновиди зйомок, які не можна назвати загальноприйнятими в професійних колах. У першу чергу до них відноситься автопортрет. Якісно зняти себе самого не зможе жоден фотограф. Цей жанр більше підходить для любителів. З розвитком інформаційних технологій автопортрет почав користуватися величезною популярністю. При цьому для того, щоб створити знімок, найчастіше використовують звичайний мобільний телефон.

На смартфон можна знімати також і пейзаж. Фотографії виходять непоганими для домашнього альбому. Якісні ж професійні знімки повинні створюватися з допомогою відповідної техніки, яка коштує недешево. Починати знайомство з фотографією все-таки бажано з напівпрофесійної дзеркальною камерою з середньої цінової категорії. Така апаратура дозволяє починаючому фотографу отримати уявлення про жанри фото, а також навчиться азам.

Last modified: субота, 31 жовтня 2015, 2:01 AM